robert-img-header

دانشجویی

ویزای F-1 به اتباع خارجی امکان می دهد به عنوان یک دانشجوی آکادمیک یا دانشجوی زبان تمام وقت به آمریکا بیایند و در یک برنامه تحصیلی نام نویسی کنند تا یک مدرک یا گواهینامه تحصیلی دریافت کنند. توجه داشته باشید که دارندگان ویزای غیرمهاجرتی دیگر می توانند مادامی که این امر با وضعیت آنها مغایرت نداشته باشد در مدارس تحصیل کنند.
به طور خلاصه می توان گفت که شرایط لازم برای ویزای F-1 این است که شما:
۱) باید به عنوان دانشجوی تمام وقت در یک برنامه تحصیلی در آمریکا ثبت نام کنید که منجر به اخذ یک مدرک تحصیلی یا فنی حرفه ای خاص شود
۲) قبلا در یک مدرسه مورد تایید دولت پذیرفته شده باشند
۳) دارای دانش کافی زبان انگلیسی باشند
۴) حمایت مالی لازم برای اتمام تحصیلات بدون نیاز به کسب درآمد را داشته باشند
غیر از نیمسال مالی تحصیلات، هیچ استثنایی از این قاعده وجود ندارد که دانشجویان ویزای F-1 وضعیت تمام وقت خود را حفظ کنند. برای تحصیلات دوره کارشناسی، این بدان معنی است که دانشجوی خارجی باید حداقل باید ۱۲ واحد در هر نیمسال تحصیلی داشته باشند در حالیکه در سطح دانش آموختگی اغلب حداقل ۸ واحد در یک نیمسال لازم است.
ویزای F-1 برای دانشجویان احتمالی صادر نمی شود. مدرسه باید گواهی را صادر نماید که به آن I-20 می گویند، که در حقیقت موید پذیرش شخص در برنامه تحصیلی مورد نظر است. تبعه خارجی تاییدیه I-20 را همراه با تقاضای ویزای F-1ارائه می دهد. برای کسانی که قصد ورود به ایالات متحده آمریکا را دارند تا از مدارس و مراکز تحصیلی که می خواهند آنجا درس بخوانند بازدید کنند، این تبعه خارجی تقاضای ویزای گردشگری B-2 را می نماید و کنسولگری را از این امر مطلع می سازد که وی در آینده دانشجو خواهد بود و آنجا تحصیل خواهد کرد. پذیرش در وضعیت B-2 به عنوان دانشجو به بازدیدکننده امکان می دهد که وضعیت خود را در آمریکا به F-1 تغییر دهد. دانستن زبان انگلیسی با صحبت کردن و گذراندن آزمون زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (تافل) اثبات می شود، مگر آنکه شخص خارجی از کشوری باشد که انگلیسی زبان رسمی آن کشور باشد. اثبات حمایت مالی عموما می تواند با تنظیم یک اقرارنامه حمایت شامل اسناد مالی شهادت دهنده و اسناد مالی تبعه خارجی دال بر اینکه مواجب مالی کافی برای تامین هزینه های یک سال تحصیلی فرد وجود دارد، احراز می شود.

چه وقت من می توانم ویزای F-1 دریافت کنم؟

هیچ حد و مرزی در مورد تعداد ویزاهای F-1 که هر ساله صادر می شود وجود ندارد؛ بنابراین ممکن است یک شخص در هر زمانی از سال درخواست چنین ویزایی را مطرح کند. شما نیز از شرکت در کلاس ها در عین حالی که تغییر وضیت به ویزای F-1 در جریان است منع نمی شوید، هر چند مدرسه شما ممکن است یک سیاست داخلی داشته باشد که شما را از شرکت در کلاسها بازدارد.

مزایا و محدویدیت های ویزاهای F-1 چیست؟

با داشتن وضعیت ویزای F-1، شما می توانید قانونا به صورت نیمه وقت در محیط دانشگاهی در طی سال تحصیلی کار کنید و با ارائه یک تقاضانامه در طی تابستان در محیط خارج از دانشگاه نیز را به صورت تمام وقت کار کنید. بعد از فراغت از تحصیل، شما می ت وانید درخواست آموزش عملی اختیاری (OPT) کنید و ۱۲ ماه را در یک شغل بعد از اتمام تحصیلات بگذرانید. یک تمدید ۱۷ ماهه نیز برای کسانی که مدرک تحصیلی آنها در زمینه علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی (STEM) است در نظر گرفته شده است. در خصوص جابجائی ها، شما می توانید از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر یا از یک رشته تحصیلی به رشته تحصیلی دیگر از طریق روندی که USCIS نیز باید از آن مطلع شود اقدام نمایید.
یک محدود مهم که باید از آن اطلاع یافت این است که وضعیت F-1 ویزای دومنظوره نیست، یعنی اینکه شما نمی تواند هم قصد تحصیل داشته باشید و هم قصد مهاجرت. در نتیجه، اگر درخواست گرین کارت شما در دست بررسی است، ممکن است گرفتن ویزای F-1 یا هر گونه تمدید برای شما دشوار باشد. در طی آموزش عملی اختیاری (OPT)، یک محدودیت بیکاری ۹۰ روزه وجود دارد، هر چند کار داوطلبانه برای کسب وضعیت اشتغال موثر است، لیکن شما در وضعیت تمدید STEMنیستید.

نقش وکیل در درخواست ویزای F-1 چیست؟

وکیل می تواند در تهیه درخواست تغییر وضعیت در ایالات متحده کمک کند اما در غیر اینصورت مدرسه باید بتواند به کسانی که از خارج آمده اند و درخواست پذیرش تحصیلی ویزای F-1 کرده اند کمک کند. هیچ کمک حقوقی برای تمدید ویزای F-1 خواسته نمی شود. برای تحقق تمدید ویزا، شما باید با مسئول مدرسه مشخص شده خود (DSO) تماس بگیرید.

1.415.398.4504+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *