robert-img-header

ویزای ایالات متحده برای فرزندخواندگان

در چند دهه گذشته، تعداد اطفال متولد شده در خارج از کشور که توسط پدر و مادر آمریکایی به فرزندی پذیرفته شده اند به طور چشمگیری افزایش یافته است. مهاجرت فرزندخوانده میتواند یک موضوع مهم در فرآیند فرزندخواندگی بین المللی باشد. برای پرهیز از اشتباه که میتواند به دل شکستگی و ناامیدی بعدی فرد منجر شود، بهتر است قبل از هر اقدامی در این زمینه وب سایت ما را با دقت مطالعه کنید و یا اگر به مشکلی برخوردید با ما تماس بگیرید.

در گرفتن اقامت دائم برای یک کودک خارجی به فرزندی پذیرفته شده، شرایط زیر باید رعایت شود:

• کشور کودک باید اجازه قبول فرزند توسط خارجی ها را بدهد، و پدر و مادر آمریکایی آینده  باید از تمام قوانین آن کشور پیروی کنند.

• کودکی که قرار است به فرزندی پذیرفته شود باید زیر ۱۶ سال باشد و با تعریف دولت ایالات متحده از یتیم همخوانی داشته باشد؛

• پدرخوانده و مادرخوانده باید شهروند ایالات متحده باشند، و در صورت زن و شوهر بودن، تنها یکی از آنها کافی است که شهروند ایالات متحده باشد. پدرخوانده و مادرخوانده مجرد باید حداقل ۲۵ سال سن داشته باشد؛

• کودک باید به طور رسمی در کشور مبدأ، پذیرفته شده باشدو یا پدرخوانده و مادر خوانده باید حضانت فرزند برای مهاجرت و پذیرش نهایی در ایالات متحده را داشته باشند، و

• آژانس باید مشخص کند که آیا خانه / خانواده برای پذیرفتن یک کودک مناسب است یا خیر.

ارزیابی خانواده

اولین گام در فرزندخواندگی بین المللی ارزیابی خانواده ایی است که به دنبال گرفتن فرزند است. دقت به این روش (به نام “پردازش پیش”) قبل از پیدا کردن یک کودک مناسب ایده خوبی است، چرا که فرایند مصاحبه می تواند وقت گیر باشد. این امر توسط دفتر خدمات مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) انجام می گیرد.

این ارزیابی ممکن است متفاوت باشد، اما به احتمال زیاد شامل موارد زیر است: مصاحبه ای از هر فرد بزرگسالی که در خانه مورد نظر زندگی می کند؛ بازدید از خانه؛ گزارش جزئیات از توانایی جسمی، روانی و عاطفی پدر و مادر آینده، گزارش وضعیت مالی پدر و مادر آینده؛ چک های پس زمینه (از جمله تلاش های قبلی در خصوص پذیرفتن فزرند و سابقه جنایی)؛ آموزش. معرف ها، اظهارات خود فرد در خصوص شرح حال زندگی اش نوشته شده توسط هر دو نفر والدین آینده.

در این مرحله، پدر و مادر باید مدارکی ارائه کنند که اثبات نماید حداقل یکی از والدین شهروند ایالات متحده است. اگر پدر و مادر بالقوه یک شهروند مجرد ایالات متحده است، او باید بیش از ۲۵ سن داشته باشد. تقاضانامه مربوطه به دفتر USCIS ارائه می شود که در آن پدر و مادر خوانده زندگی می کنند. گام بعدی اثبات این نکته است که کودکی که آنها مایل به قبول او هستند حقیقتاً یتیم است. در این رابطه، تعریف یتیم را ببینید.

گرفتن ویزا برای فرزندخوانده خود  

وقتی مراحل فرزندخواندگی خارجی به اتمام رسید، پدر و مادر خوانده می توانند برای دریافت ویزای مهاجرت به دفتر کنسولی ایالات متحده در خارج از کشور مراجعه کنند. علاوه بر اعلام تصویب درخواست I-600 یا I-600A از USCIS، افسر کنسولی درخواست ارائه مدارک خاص برای انجام یک مصاحبه ویزا و تصویب صدور ویزا خواهد کرد. برخی از این نیازها در زیر مورد بحث قرار گرفته اند. با این حال، ما تاکید میکنیم که پدر و مادر خوانده با بخش کنسولی مربوط به مصاحبه قبل از برنامه ریزی واقعی برای مصاحبه تماس بگیرند. به یاد داشته باشید یک ویزا، اجازه ورود به ایالات متحده نیست. تصمیم گیری نهایی در خصوص ورود به ایالات متحده با USCIS در مبدأ ورود است.

از افسر کنسولی وزارت امور خارجه که درخواست ویزای مهاجرتی فرزند شما را بررسی می کند درخواست می شود به انجام تحقیقات (به نام “I-604 یتیم بررسی””I-604 Orphan Investigation”) اقدام نماید قبل از آنکه ویزای مهاجرت برای فرزندخوانده صادر شود. این بررسی دو هدف را تامین می نماید: (۱) بررسی وضعیت یتیم بودن کودک، و (۲) اطمینان از اینکه کودک به یک بیماری مبتلا نیست که شما، پدر و مادر خوانده، از آن مطلع نیستید و مایل هستید او را به فرزندی بپذیرید. به عنوان بخشی از روند درخواست ویزای مهاجرتی و تحقیقات یتیم I-604، فرزند شما توسط یک پزشک خارجی مورد تایید ایالات متحده مورد معاینه قرار می گیرد.

دو نوع ویزا برای فرزندخواندگان بین المللی

• طبقه بندی ویزایIR-3  (“IR” مخفف فامیل بلافصل) به این معنی است که یتیم در خارج از کشور و قبل از صدور ویزای مهاجرت فرزندخوانده شده است. برای صدور ویزای IR-3، افسر رسیدگی کننده باید نسبت به این موضوع قانع شود که فرزندخواندگی در کشور مورد نظر قانونی بوده و برای مقاصد مهاجرت به ایالات متحده معتبر می باشد. کودکانی که با ویزای IR-3  وارد ایالات متحده می شوند به طور خودکار شهروندی ایالات متحده را دریافت می کنند، و طبق مقررات جدید، گواهی شهروندی خود را ظرف مدت ۴۵ روز از ورود آنها دریافت می کنند. پدر و مادر لازم نیست به تکمیل فرم جداگانه از طرف فرزندان خود برای این سند اقدام کنند.

• زیرگروه دیگر ویزای فرزندخواندگی بین المللی IR-4 است. این نوع ویزا به کودکی داده خواهد شد که فرآیند فرزندخواندگی را در آمریکا طی کند تا در کشور اصلی خود. این وضعیت زمانی رخ میدهد که قوانین کشور خارجی تنها به پدر و مادر خوانده اجازه تحصیل سرپرستی فرزند را می دهد تا اینکه کودک به طور کامل در آن کشور پذیرفته شود و پدر و مادر خوانده آینده کودک را قبل از فرآیند فرزندخواندگی نمی بینند. اگر این مورد اتفاق بیفتد، شرایط زیر باید رعایت شود:

  • پدر و مادر، و یا شخص و یا سازمانی که از طرف پدر و مادر اقدام می کند، باید حضانت  قانونی کودک را تحت قوانین کشور کودک داشته باشند،
  • پدر و مادر باید مجوز غیر قابل فسخ برای فرزندخواندگی و مهاجرت از شخص یا نهادی که در گذشته حضانت قانونی کودک را داشته است اخذ نمایند،
  • پدر و مادر باید تمام الزامات مورد نیاز قبل از فرزندخواندگی را در ایالتی که زندگی میکنند رعایت کنند،
  • ایالتی که پدر و مادر خوانده و کودک در آن زندگی می کنند باید اجازه فرزندخواندگی مجدد را بدهد و یا زمنیه به رسمیت شناختن قضایی فرزندخواندگی خارجی که برای مقاصد مهاجرت بی اعتبار بوده، را فراهم نماید.

یتیمان IR-4 باید در ایالات متحده پذیرفته شود تا به طور خودکار به شهروندان ایالات متحده تبدیل شوند.

تعریف یتیم

تعریف دولت آمریکا از یتیم می گوید که درک نادرست از واژه “یتیم” اغلب باعث تاخیر و یا رد روند فرزندخواندگی می گردد.

این مهم است که توجه داشته باشید برای به دست آوردن ویزای مهاجرت برای کودکی که مایلید به فرزندی بپذیرید، کودک باید به عنوان یک یتیم تحت قانون ایالات متحده شناسایی شود نه تحت قانون کشور خارجی که در آن شما کودک را به فرزندی قبول می کنید.

تعریف قانونی “یتیم” چنین است:

“… یک کودک زیر سن شانزده سال که به دلیل مرگ یا ناپدید شدن، ترک یا رها کردن خانواده، متارکه والدین یا فوت یک یا هر دو پدر و مادر، یتیم شده باشد و پدر یا مادر بازمانده تنها قادر به تامین و مراقبت وی (با توجه به استانداردهای کشور فرزندخوانده) نیستند، و کتبا یک گواهی غیرقابل فسخ برای مهاجرت و فرزندخواندگی کودک صادر کرده اند.”

اطلاعات برای اقامت دائم ایالات متحده

دولت آمریکا می گوید که هر ساله، پدر و مادر شهروند غیرآمریکایی پیدا می شوند که کودکی را قانونا به فرزندی پذیرفته اند لیکن کودک نمی تواند در ایالات آمریکا به آنها ملحق شود. مشکل شهروندان غیرآمریکایی ساکن آمریکا که اقدام به فرزندخواندگی بین المللی می کنند به شرح زیر است:

دارندگان ویزای غیرمهاجرتی بلندمدت و افراد مقیم دائم قانونی می توانند همسر و فرزندان  خود را با خود به ایالات متحده بیاورند و یا آنها بعدا وارد ایالات متحده شوند. قانون مهاجرت و ملیت (INA) تعریف “کودک” را به چند زیر گروه تقسیم می کند: کودکان متولد شده در کشور، نافرزند و فرزندخوانده. INA کسی را که قبل از سن شانزده سالگی به فرزندی پذیرفته شده است و برای مدت ۲ سال با والدین زندگی کرده باشد به عنوان کودک قبول می کند. کودکی که در خارج از کشور متقاضی اصلی به دنیا آمده است پس از ورود به آمریکا می تواند بلافاصله ویزای وابسته دریافت کند. یک کودک که در خارج از کشور توسط یک غیرشهروند به فرزندی پذیرفته شده باشد باید نخست شرط دو سال زندگی و اقامت با والدین را احراز کرده باشد. با این حال، INA هیچ راهی را به کودک برای ورود به ایالات متحده برای برآوردن این شرط ارائه نمیکند.
به عنوان یک راه حل، پدر و مادر می تواند با کودک به مدت دو سال در کشور اصلی کودک زندگی کنند. با این حال، اقامت دائم نمی تواند باعث شود که اقامت خارج از ایالات متحده نیاز دو ساله اساسا  ممکن شود.

بهترین راه حل برای مقیمان دائم قانونی این است که نخست به عنوان شهروندان آمریکایی تابعیت خود را کسب کنند و دارندگان ویزای غیرمهاجرتی بلند مدت قبل از فرزندخواندگی به کشورهای خود بازگردند.

شهروندان ایالات متحده که در خارج از کشور زندگی می کنند

پدر و مادر خوانده که مایل به اخذ تابعیت برای فرزندان خود هستند اما به اقامت در خارج از کشور ادامه می دهند می توانند فرزندخوانده خود را با یک ویزای B-2 به ایالات متحده وارد کنند و روند تابعیت را آنجا کامل کنند. برای این کار، آنها باید با دفتر خدمات مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) که دارای صلاحیت در خصوص آنها است و یک وقت ملاقات برای تنظیم امور تعیین خواهد کرد، تماس بگیرند.

برای دریافت ویزای B-2، پدر و مادر خوانده باید نشان دهند که کودک تحت شرط حضانت قانونی و عملی واجد شرایط است و یا در حال حاضر یک گواهی تایید I-600 را ارائه دهد. (I-600 یک یتیم خارجی را که توسط پدر و مادر خارجی به فرزندی پذیرفته شده تا وارد ایالات متحده شود شناسایی می کند. درخواست مربوطه توسط شهروند ایالات متحده که کودک را قبول کرده است تسلیم می شود.)

هنگام تقاضا برای ویزای غیرمهاجرتی، پدر و مادر خوانده باید ثابت کنند که آنها تمام ترتیبات لازم را با دفتر USCIS انجام داده و قصد ایالات متحده را برای اقامت در خارج از کشور انجام دهند. پدر و مادر خوانده می توانند سند انجام ترتیبات طی شده با USCIS را با ارائه اوراق USCIS عمومی در نامه (فرم G-56) نشان دهند.

این به این معنی است که پدر و مادر که تحت حضانت عملی و قانونی دو سال واجد شرایط هستند و به اقامت در خارج از کشور ادامه می دهند می توانند از صرف هزینه و تشریفات اداری برای هر دو I-130 و I-600 با استفاده از این روش اجتناب کنند. تابعیت سریع در تمام موارد باید قبل از اینکه کودک به سن ۱۸ سالکی برسد تکمیل شود.

1.415.398.4504+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *